Školský podporný tím
Profesijná orientácia/ Voľba povolania
Charakteristika pracovných typov
REALISTICKÝ TYP
Praktik a pragmatik. Neláme si hlavu teóriou, hlavným kritériom jeho prístupu je praktické použití a funkčnosť. Nebýva verbálne zdatný, nemiluje prázdne reči, radšej rieši konkrétne úlohy. Konflikty rieši priamo, agresívne prejavy sú otvorené. Býva fyzicky zdatný a obratný. Prejavuje sa rysmi, ktoré bývajú prisudzované mužskej mentalite.
Preferované aktivity - Preferuje manipuláciu s vecami, s nástrojmi, s prístrojmi a so strojmi.
Uznávané hodnoty - Uznáva materiálnu odmenu za výsledky, ktoré sú hmatateľné a dosiahol ich na základe vlastných zručností.
Ako vidí sám seba - Ako praktického človeka, trochu konzervatívneho, ktorý má manuálne a technické zručnosti a menej sociálnych zručností.
Ako ho vidia iní - Ako normálneho, priameho a úprimného človeka.
Čomu sa vyhýba - Interakcii s ľuďmi.
Realistický typ - rád pracuje s nástrojmi, strojmi, rastlinami alebo zvieratami – všeobecne sa vyhýba sociálnym aktivitám ako je učenie, liečenie alebo poskytovanie informácií. Má dobré zručnosti v práci s nástrojmi, strojmi, rastlinami alebo zvieratami, v kreslení alebo rysovaní (aj na počítači). Preferuje praktické veci, ktoré môže vidieť, dotknúť sa ich a využívať - ako sú rastliny, zvieratá, nástroje, stroje alebo mechanizmy. Vidí sám seba ako praktika a zručného realistu.
Realistické, praktické povolania činnosti: praktická, fyzická, rukami, orientovaná na používanie nástrojov . Robotník, remeselník, tesár, kuchár, lesník, farmár, vodič nákladného auta, letecký mechanik, výrobca športových potrieb, elektrikár, opravár, nástrojár, rušňovodič, pilot, inžinier v praxi a i.
INTELEKTUÁLNY TYP – Bádateľský
Býva odtrhnutý od praxe. Zaujíma ho poznanie ako také, je systematik, ktorý analyzuje, triedi, hľadá súvislosti a súhlas či nesúhlas s platnými premisami a teóriami. Bližšie sú mu otázky a riešenia problémov intelektuálneho charakteru, interpersonálne problémy pre neho nie sú tak zajímané. Častejšie to bývajú introverti. Uplatnenie záleží na konkrétnej kvalifikácii, prípadne na kombinácii s ďalšími modálnymi orientáciami.
Preferované aktivity - Preferuje skúmanie, pochopenie, predvídanie alebo kontrolu prírodných a spoločenských javov.
Uznávané hodnoty - Uznáva získavanie vedomostí a sebarozvoj.
Ako vidí sám seba - Ako inteligentného, analytického človeka, ktorý má akademický talent, je trochu skeptik a chýbajú mu sociálne zručnosti.
Ako ho vidia iní - Ako intelektuála, ktorý sa nezaujíma o druhých.
Čomu sa vyhýba - Presvedčovaniu iných a obchodným aktivitám.
Intelektuálny typ - rád študuje, rieši matematické alebo vedecké problémy – všeobecne sa vyhýba vedeniu, predávaniu alebo presviedčaniu ľudí. Je veľmi dobrý v porozumení a riešení vedeckých a matematických problémov. Vysoko hodnotí vedecké poznanie. Vidí sám seba ako precízneho, vedecky zameraného intelektuála.
Činnosti: analytická, intelektuálna, vedecká, výskumná Matematik, chemik, fyzik, genetik, biológ, astronóm, antropológ, geológ, filozof, architekt, kybernetik, jazykovedec, sociológ, experimentálny psychológ, vydavateľ vedeckej literatúry, inžinier vo výskume a i.
UMELECKÝ TYP
Je senzitívnejší, vnímavejší, citlivejší v porovnaní s inými, súčasne však často „sebe stredný“, so silnou potrebou po sebavyjadrení. Môže sa viac zameriavať na vlastný vnútorný svet ako na vzťahy v okolí. Býva emotívny. Často neznáša direktívne riadenie, má rád určitou nezávislosť, slobodu. Prejavuje sa rysmi, ktoré bývajú prisudzované ženskej mentalite. Uplatnenie závisí na kombinácii s ďalšími orientáciami. Mnohí, ktorí sami nemajú predpoklady k vlastnej umeleckej činnosti, nachádzajú dobré uplatnenie v rôznych kultúrnych a spoločenských inštitúciách a organizáciách.
Preferované aktivity - Literatúra, hudba, výtvarníctvo a ďalšie umelecké aktivity.
Uznávané hodnoty -Tvorivé vyjadrenie myšlienok, emócií, nálad a postojov.
Ako vidí sám seba - Ako človeka otvoreného novým zážitkom, inovatívneho a intelektuálneho, ktorému chýbajú úradnícke zručnosti a zmysel pre povinnosti.
Ako ho vidia iní - Ako nekonvenčného, tvorivého človeka, ktorý nemá zmysel pre poriadok.
Čomu sa vyhýba - Rutine a prispôsobovaniu sa stanoveným pravidlám.
Umelecký typ - Obľubuje kreatívne aktivity ako je výtvarné a dramatické umenie, remeselná výroba, tanec, hudba alebo tvorivé písanie. Vyhýba sa úradovaniu a prísnej disciplíne. Má dobré umelecké schopnosti – v tvorivom písaní, dramatickom prejave, ručných prácach, výtvarnom umení, tanci alebo hudbe. Vysoko hodnotí umeleckú tvorbu – herectvo, hudobné výkony, iné umenia a diela tvorivých spisovateľov. Vidí sám seba ako expresívneho, originálneho a nezávislého človeka.
Umelecké povolania činnosti: tvorivá, originálna, nezávislá, chaotická. Herec, básnik, spevák, spisovateľ, komponista, režisér, návrhár, umelecký rezbár, hudobník, dirigent, tanečník, sochár, maliar, umelecký fotograf, žurnalista a i.
SOCIÁLNY TYP
Majú silné sociálne cítenie, vyvinutú emočnú inteligenciu, empatiu a intuíciu. Bývajú humanisticky orientovaní, sú verbálne veľmi zdatní, jazyk je pre nich dôležitým nástrojom. Radi robia činnosti so základom v interpersonálnych vzťahoch, a ak sa v pomáhajúcej profesii neuplatnia priamo, vyhľadávajú uplatnenie vo filantropických inštitúciách, nadáciách a pod. Niekedy môžu mať tendencie až k manipulovaniu druhých. Môžu nachádzať dobré uplatnenie v činnostiach vykonávaných v tíme, v spolupráci a súčinnosťou s inými.
Preferované aktivity - Pomáhanie, učenie, liečenie, poradenstvo alebo služby iným prostredníctvom osobných kontaktov.
Uznávané hodnoty - Angažovanie sa pre blaho iných, sociálne služby.
Ako vidí sám seba - Ako empatického, trpezlivého človeka, ktorý má interpersonálne spôsobilosti a chýbajú mu technické schopnosti.
Ako ho vidia iní - Ako starostlivého a príjemného extroverta.
Čomu sa vyhýba - Montážnym a technickým aktivitám.
Sociálny typ - Rád sa venuje pomáhaniu iným – učeniu, opatrovaniu, poskytovaniu pomoci, informovaniu – všeobecne sa vyhýba využívaniu mechanizmov, nástrojov alebo zvierat ako cieľových prostriedkov. Je veľmi dobrý vo vyučovaní, radení, poskytovaní starostlivosti alebo informácií. Cení si pomáhanie iným ľuďom a spoluprácu pri riešení sociálnych problémov. Sám seba vidí ako pomáhajúceho, priateľského a dôveryhodného človeka.
Sociálne povolania činnosti: spolupráca, podpora, pomoc, starostlivosť è Sociálny pracovník, zdravotná sestra, terapeut, poradca, učiteľ, psychológ, kňaz, sociálny kurátor, lekár, vedúci rekreačného zariadenia, opatrovateľ, kariérový poradca, liečebný pedagóg, tréner, sprostredkovateľ, informátor, sanitár, kazateľ a i..
PODNIKATEĽSKÝ TYP
Vyniká veľkou verbálnou schopnosťou, ktorú využíva k ovládaniu druhých. Je dominantný, prejavuje sa silnou potrebou viesť, riadiť a manipulovať druhými (mocenský pud). Má silnú potrebu sebapresadenia, je aktívny v dosahovaní svojich cieľov a dokáže pre ne druhých získať či presvedčiť. Ide cez prekážky, často i tvrdo. Býva extrovertný, prispôsobivý a často flexibilní. Ak má zodpovedajúce schopnosti a potrebu motivácie, môže nájsť uplatnenie aj ako osoba samostatne zárobkovo - činná (poisťovací poradca apod.).
Preferované aktivity - Presviedčanie, manipulovanie inými, organizovanie a riadenie.
Uznávané hodnoty - Materiálne ohodnotenie a spoločenský status.
Ako vidí sám seba - Ako človeka, ktorý má zručnosti v obchodovaní a presviedčaní, nemá zmysel pre vedecké bádanie.
Ako ho vidia iní - Ako energického a družného človeka.
Čomu sa vyhýba - Vedeckým, intelektuálnym alebo abstraktným témam.
Podnikateľský typ - Rád vedie a presviedča ľudí, predáva veci a myšlienky – všeobecne sa vyhýba aktivitám, ktoré vyžadujú pozorovanie, vedecké a analytické myslenie. Je veľmi dobrý vo vedení ľudí a predávaní vecí alebo myšlienok. Uznáva úspech v politike, vedení alebo v obchode. Sám seba vidí ako energického, ambiciózneho a sociabilného človeka.
Podnikateľské – obchodnícke povolania činnosti: súťaženie, vedenie, presviedčanie è Obchodník, poisťovací agent, hoteliér, obchodný zástupca, vedúci obchodného domu, manažér, právnik, produkčný, riaditeľ banky, investor, politik a i.
KONVENČNÝ TYP – Úradnícky
Viac ako iní rešpektuje poriadok, rád, pravidlá a autority. Najlepšie sa uplatňuje v najrôznejších administratívnych činnostiach, všeobecne ale všade tam, kde je jasne vymedzená pracovná náplň a povinnosti. Pre svoju submisivitu (podriadenosť), poriadkumilovnosť a presnosť býva neoceniteľným pomocníkom vedenia, presným a spoľahlivým vykonávateľom zadaných inštrukcií a úloh, či požiadaviek, noriem a predpisov.
Preferované aktivity - Zavádzanie a udržiavanie disciplíny, poriadku, dodržiavanie rutinných pravidiel pri vybavovaní žiadostí.
Uznávané hodnoty - Materiálne alebo finančné ohodnotenie a získanie mocenského vplyvu v sociálnej, obchodnej alebo politickej oblasti.
Ako vidí sám seba - Ako človeka, ktorý má schopnosti uplatniť sa v oblasti obchodu a prevádzky a chýbajú mu umelecké kompetencie.
Ako ho vidia iní - Ako opatrného a prispôsobivého človeka.
Čomu sa vyhýba - Nejasným a neštruktúrovaným podmienkam.
Konvenčný typ - Rád pracuje s číslami, záznamami alebo aparátmi zaužívaným, predpísaným spôsobom – všeobecne sa vyhýba viacznačným a neštruktúrovaným činnostiam. Je dobrý v práci so zápismi, záznamami a číslami, v ich systematickom triedení a usporadúvaní. Uznáva úspech v obchodovaní. Sám seba visí ako poriadkumilovného človeka, ktorý vie dodržiavať pravidlá a sledovať stanovené ciele.
Konvenčné – úradnícke povolania činnosti: orientácia na detaily, organizovanie, úradovanie. Sekretárka, účtovník, pokladník, archivár, bankový úradník, pisárka, auditor, notár, kontrolór, policajt, vojak, štatistik, analytik, počítačový programátor, operátor, poštový úradník a i.